Snižování energetické náročnosti budov je součástí strategie Evropské unie v rámci směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2002. Budovy mají pro politiku Evropské unie v oblasti energetické účinnosti ústřední význam, neboť na ně připadá téměř 40 % konečné spotřeby energie. Nejvýznamnější podíl spotřeby energie v budovách představuje energie na vytápění a přípravu teplé vody. Předmětem projektu je vývoj modulárního systému pro optimalizaci dodávky tepla pro vytápění a přípravu teplé vody s ohledem na rozdílnost potřeby, ve společném zdroji s minimální akumulací a s podporou pro využití obnovitelných zdrojů energie v akumulačním zásobníku.
Při současném trendu výstavby je podíl dodané energie na vytápění a přípravu teplé vody u obytných budov téměř vyrovnaný. To je způsobeno zejména tím, že poslední dekáda energeticky úsporných opatření budov byla zaměřena zejména na tepelně-technické vlastnosti obálky budovy, což se přímo projevilo snížením potřeby tepla na vytápění. Energetická náročnost přípravy teplé vody je ovšem závislá na typu budovy, resp. měrné jednotce a časové distribuci. Pro obytné budovy je měrnou jednotkou počet osob a jejich specifická spotřeba teplé vody. Pro nebytové budovy je to často technologická potřeba teplé vody závislá na specifickém využití. Navíc u nebytových budov je energetická potřeba na přípravu teplé vody často výrazně vyšší než potřeba tepla na vytápění.
Zdroj tepla pro zásobování budovy teplem (tj. pro vytápění a ohřev teplé vody) se v praxi běžně navrhuje podle požadavku na vytápění a poté se přizpůsobuje ostatním profesím. Bohužel v situaci, kdy energetická náročnost přípravy teplé vody je stejná nebo dokonce vyšší se stává, že takto navržený zdroj tepla není schopen energeticky efektivně hradit požadavky na zásobování budovy teplou vodou. Z pohledu návrhu jednotlivých dílčích prvků systému přípravy teplé vody je důležité nejen množství odebrané energie, ale také znalost rozložení odběru teplé vody v čase. Tyto okrajové podmínky mají přímý vliv na návrh velikosti zdroje tepla, jeho požadavku na provoz, akumulaci tepla a také spotřebu pomocné energie (např. provoz cirkulace teplé vody). Všechny tyto požadavky jsou zakotveny v nové evropské normě ČSN EN 12831-3.
V návaznosti na směrnici EU č. 2018/844/EU a požadavky ČSN EN 12831-3 se společnost QUANTUM, a.s. rozhodla v letech 2021 až 2023 vyvinout modulární systém zdroje tepla pro společnou podporu zásobování systémů vytápění a přípravy teplé vody – systém „all in one“.
Máte dotaz nebo chcete pomoci s výběrem?
Volejte nebo nám napište – do 24 hodin se vám ozveme.